Kryzys małżeński - czy tylko adwokat i rozwód

Jeżeli przyjrzeć się nieco dokładniej zawieranym w ostatnim czasie związkom, można zauważyć, że znaczna ich część szybko się wypala i ulega rozpadowi. W wielu sytuacjach powodem jest przysłowiowa proza życia i codzienne obowiązki. Bardziej zaznacza się własna indywidualność, tryb życia, odmienne charaktery i upodobania, oraz pojawiające się problemy rodzinne, czy też finansowe, które sprawiają, że związek przechodzi poważny kryzys. Niekiedy pojawienie się dziecka, co zauważają psychologowie, również rodzi pewne problemy między małżonkami. Są one głównie związane z nowym członkiem rodziny, opieką nad nim i zapewnieniem funduszy na jego utrzymanie a to sprawia, że spory i wewnętrzna frustracja narastają. W takich sytuacjach rzadko poszukuje się pomocy w postaci mediacji bądź terapii partnerskiej oraz małżeńskiej. Tym samym lawinowo rośnie liczba rozwodów. Małżeństwo przestało być już traktowane jako związek „na zawsze”. Często można odnieść wrażenie, że jest tylko „do czasu”.

Decyzja o rozwodzie to również w wielu przypadkach decyzja o podziale majątku i zobowiązań, które para zdążyła już zaciągnąć. Wielu chciałoby jednak zawłaszczyć to, co kosztowne, zaś partnerowi zostawić jedynie długi do zapłaty. Dla niektórych przysłowiowe puszczenie małżonka w samych skarpetach (a najlepiej i bez nich), jest bardzo kuszące, jednak należy pamiętać o tym, że każdy coś wnosi do gospodarstwa domowego, jak i o tym, że podczas małżeństwa również osiągamy określone zyski i nabywamy dobra, takie jak dom, samochód itp., które są wspólną własnością Podział majątku wymaga więc wysłuchania obu stron i ich argumentacji. Ważne jest zatem to, by szczególnie w przypadku spawy związanej z podziałem majątku korzystać z usług adwokata. Może on wesprzeć nas swoją obecnością oraz przygotować w naszym imieniu i na nasze potrzeby pisma oraz dokumenty. Pewnym rozwiązaniem takich przyszłych problemów, byłaby oczywiście intercyza spisana jeszcze przed zawarciem związku. Jednak mało kto myśli o takiej sytuacji w chwili kiedy w planach jest ślub, wesele oraz wspólne życie.

Warto też pamiętać, że wraz z rozprawą sądową należy ponieść koszty, które są z tym związane. Obejmują one nie tylko koszty sądowe, ale również w przypadku wyroku niekorzystnego, należy liczyć się z dodatkowymi, związanymi z apelacją.